Committees

General Chair 

Alessandro Abate (U. Oxford, UK) 


Program Chairs  

Maurice Heemels (TU Eindhoven, NL)

Antoine Girard (CNRS, FR)


National Organising Committee 

Mario Di Bernardo (U. Bristol, UK) 

Rodolphe Sepulchre (U. Cambridge, UK) 

Antonis Papachristodolou (U. Oxford, UK) 

Thomas Parisini (Imperial, UK)


Vice Chair from Industry: 

Akshay Rajhans (Mathworks, USA) 


Editor and Publications Chair: 

Eva Navarro Lopez (Manchester, UK) 


Publicity Chair: 

Daniele Magazzeni (King’s, UK) 


Local Organisation Chair: 

Kostas Margellos (U. Oxford, UK) 

 

Sponsorship Chair: 

Paolo Zuliani (Newcastle, UK) 


Web Chair: 

Timothy Seabrook (U. Oxford, UK)  


Program Committee   

Erika Abraham 

Matthias Althoff 

Duarte Antunes 

Murat Arcak 

Nikolaos Athanasopoulos 

Ebru Aydin Gol 

Shun-ichi Azuma 

Ezio Bartocci 

Sergiy Bogomolov 

Luca Bortolussi 

Peter E. Caines 

Christos G. Cassandras 

Patrizio Colaneri 

Samuel Coogan 

Alessandro D'Innocenzo 

Jamal Daafouz 

Thao Dang 

Bart De Schutter 

Jyotirmoy Deshmukh 

Mario di Bernardo 

Dimos V. Dimarogonas 

Mohamed Djemai 

Kerstin Eder 

Sadegh Esmaeil Zadeh Soudjani 

Martin Fabian 

Uli Fahrenberg 

Georgios Fainekos 

Giancarlo Ferrari Trecate 

Martin Fränzle 

Goran Frehse 

Sicun Gao 

Alessandro Giua 

Kim Guldstrand Larsen 

Holger Hermanns 

Laurentiu Hetel 

Joao Hespanha 

Jun-ichi Imura 

Franjo Ivancic 

Qing-Shan Jia 

Karl H. Johansson 

Agung Julius 

Marc Jungers 

Raphaël M. Jungers 

Joost-Pieter Katoen 

Stefan Kowalewski 

Françoise Lamnabhi-Lagarrigue 

Mircea Lazar 

Michael Lemmon 

Bengt Lennartson 

Hai Lin 

Jun Liu 

Alessio Lomuscio 

Jan Lunze 

Daniele Magazzeni 

Cristian Mahulea 

Paolo Mason 

Manuel Mazo Jr 

Ian M. Mitchell 

Irinel Constantin Morarescu 

Chris J. Myers 

Eva Navarro Lopez 

Meeko Oishi 

Necmiye Ozay 

George J. Pappas 

Mihaly Petreczky 

Romain Postoyan 

Pavithra Prabhakar 

Maria Prandini 

Christophe Prieur 

Joerg Raisch 

Spyros A. Reveliotis 

Matthias Rungger 

David Safranek 

Ricardo Sanfelice 

Sriram Sankaranarayanan 

Carla Seatzu 

Manuel Silva 

Oleg Sokolsky 

Paulo Tabuada 

Bert Tanner 

Andrew R. Teel 

Ashish Tiwari 

Ufuk Topcu 

Stavros Tripakis 

Jana Tumova 

Arjan J. van der Schaft 

Yorai Wardi 

Rafal Wisniewski 

Luca Zaccarian 

Majid Zamani 

Janan Zaytoon 

Naijun Zhan 

Qianchuan Zhao 

Paolo Zuliani 

Bernard Brogliato